V souvislosti s tím, jak jsem nedávno vypracovávala znalecký posudek na obraz Bohumíra Matala a dotkla jsem se pojmu „STYL BRUSEL“ a poté se mi dostal do rukou další svazek Nejlepšího světového čtení s příběhem anglické autorky, kde svou hrdinku bez jejího vědomí vhodila do prostředí let padesátých, jsem si uvědomila jeden specifický fenomén naší kultury, pro ostatní svět zřejmě obtížně pochopitelný, jestli vůbec povšimnutý. Mně samotné trvalo chvíli, než jsem si uvědomila tento rozdíl naší kultury.

Jedná se o prvotinu anglické spisovatelky Sharon Griffiths, která je v podstatě přibližně shodného věku se mnou. Narodila se tedy v první polovině 50. let a v 50. letech prožila své dětství, vystudovala angličtinu a byla zaměstnaná v BBC jako sekretářka v rádiu Oxford, vychovala děti a dočkala se vnoučat a dala se do psaní.

Ještě dříve než jsem přečetla její text, tak mne udeřily do očí ilustrace, které mne velmi rozčílily. Jednak to je nejspíš přebal knihy a jednak ilustrace uvnitř. Výrazný je především design na [...]

Bohumír Matal se narodil 13.1.1922 v Brně a zemřel 7.7.1988 v Prudké u Doubravníku (u Tišnova).
V letech 1937 – 1941 studoval Školu uměleckých řemesel v Brně. Byl členem různých uměleckých seskupení, z čehož je patrná jeho společenská zaangažovanost, přestože průběhem života se setkával s množstvím persekucí – za války pobýval v koncentračním táboře a za minulého režimu pak rovněž jako nežádoucí nemohl vystavovat.

Od 40. let maloval současné moderní město s jeho životem, zadní nádvorní strany činžáků, kde často bylo na balkóně odložené kolo – bicykl, jak nejspíš malíř sám své kolo odkládal, neboť byl vášnivým cyklistou.

Během svého života byl v Brně tak trochu stranou a jeho jméno nebylo až tak známé, protože ideologicky příliš nevyhovoval, ale v poslední době je stále více objevovaný a doceňovaný. S odstupem doby se stává zjevným fakt, že Matal svým uměním zcela vystihoval svou dobu a její problémy. To bylo možné také až po odeznění vládnoucího názoru socialistického realismu, který samozřejmě nemohl přijmout Matalův estetický názor a deformované formy.

Matalovi vyšlo vstříc [...]

Josef Čapek se narodil 23.3.1887 v Hronově jako druhé, celkově pak prostřední dítě lékaře MUDr. Antonína Čapka a jeho manželky Boženy Čapkové, tj. po starší sestře Heleně, narozené 1886 a po něm se narodil ještě v r. 1890 nejmladší Karel.

Žil ve velmi dramatickém období boje o národní kulturu, jemuž svůj život plně zasvětil v období první republiky, kdy se u obou bratří Čapků v jejich domě a na zahradě v ulici bratří Čapků v Praze 10 scházeli tzv. Pátečníci, mezi nimiž nechyběl prezident T.G.Masaryk a další nejvýznamnější osobnosti. To byla otevřená doba, kdy mohli bratři Čapkové své myšlenky uplatnit a byli vyslyšeni. Ovšem narodil se v době národu nepřátelského mocnářství rakousko-uherského a zemřel zase v době tzv. Třetí říše, rovněž usilující zničit český národ a tomu sám doslova v posledních zřejmě tak 14ti dnech padl za oběť – je nutné psát „zřejmě“, protože ani není známé přesné datum úmrtí Josefa Čapka ani jeho hrob.

Bratři Čapkové se narodili do lékařské rodiny, která [...]

Antonín Slavíček – obecně uznávaný zakladatel české moderní malby, se narodil 16. 5. 1870 v Praze a pozoruhodná je skutečnost, že jeho nejvýznamnější životní data jsou vždy takto zaokrouhlená – narození a úmrtí na desetiletí, ale narození syna Jana dokonce na století. Jej pak ve výročí 10. narození učinil sirotkem, aby se poté za dalších pět let stal podruhé sirotkem i po otčímovi, jímž se jeho život spojil s rodinou Masaryků.

Antonín se narodil do rodiny úředníka pražské vysoké školy, měl staršího bratra a dvě sestry, avšak bratr i s matkou brzy zemřeli. Od raného dětství projevoval výtvarné nadání, které pak se v 16ti letech rozhodl dále rozvíjet a nastoupit tuto životní dráhu. Napřed studoval u malíře Emila J. Lauffra a poté již hned se shledal s úspěchem při reprodukování své tvorby ve Zlaté Praze. Domníval se, že tento úspěch by mu mohl pomoct při přijetí ke studiu malířství v Mnichově. Tam však neuspěl a vrátil se zpět, aby se nechal zapsat na [...]

Kočky jako inspirace a námět umění
Co jsem dnes vložila na facebook:
Ke všem milým dotazům ohledně nejnovější tvorby s námětem koček musím sdělit, že jsem stále odváděna k jiné činnosti a zatím tedy nic aktuálně nového nevzniklo. Je to tedy také trochu dáno tím, že mé vlastní kočičí velké osobnosti všechny j…iž zemřely v neobvykle vysokém věku života, poté co zanechaly za sebou obrovské kulturní stopy na tomto světě - jak ve filmu, tak ve fotografiích v módních časopisech ELLE aj. takže když je nemám tak před očima, tvořím i bez koček - jako současný cyklus Tarot, ale i tam se dají samozřejmě zapojit. V našem domě v Řitce nyní kraluje ještě poslední bratrova kočka Libuška a bratr by nepřipustil, aby k ní přišel někdo nový, když dostane své vybrané lahůdky, nikdo nesmí ani dýchat, aby ji nevyrušil. Ale není to taková silná výjimečná osobnost, jako bylo mých šest stálých - pět bílých a naopak téměř černá Azraelka. Největší herečkou byla [...]